Czy żylaki na jednej z moich nóg już są tak duże, że nadają się tylko do leczenia operacyjnego?
Słyszałam, że operacja klasyczna z cięciem w pachwinie zazwyczaj nie daje oczekiwanego rezultatu?
Czy po zoperowaniu jednej nogi powinienem się zgłosić od razu z drugą, po to by uniknąć operacji chirurgicznej w przyszłości?

Jeśli lekarz konsultujący na wizycie zaproponował Państwu leczenie operacyjne, to wszystko na to wskazuje, iż jest to najlepsza forma leczenia. Bywa czasem tak, że możliwe do zastosowania, nawet te najskuteczniejsze metody małoinwazyjne, są niewystarczające lub po prostu niemożliwe do przeprowadzenia. Obecnie istnieje jednak na rynku światowym nowa, nieoperacyjna metoda leczenia nawet największych żylaków na kończynach dolnych. Staje się ona prawdziwą alternatywą dla zabiegów chirurgicznych.

Klinika Flebologii-NASMED jako pierwsza placówka w Polsce wprowadziła do swojej oferty tego typu procedurę małoinwazyjnego zamykania żylaków metodą wewnątrznaczyniowego klejenia przy użyciu techniki VenaSeal. Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo pod zakładką ZABIEGI MAŁOINWAZYJNE.

skleroterapiakompmetodaiglowazabiegi-chirurhPodczas typowej operacji chirurgicznej w pierwszej kolejności dochodzi do usunięcia największych żylaków. Najczęściej statystycznie operowane są żyły odpiszczelowa i odstrzałkowa, należące do układu powierzchownego. W przypadku niewydolności z zakresu żyły odpiszczelowej konieczne jest wykonanie jednego większego nacięcia (o długości ok. 4-5 cm) w okolicy pachwinowej, a w przypadku operacji na żyle odstrzałkowej dochodzi się do niej od strony tylnej podudzia, na poziomie zgięcia kolanowego. Dodatkowo zabiegi tego typu uzupełnia się zazwyczaj kilkunastoma cięciami o długości kilku milimetrów (3-5 mm) w okolicy najbardziej uwydatnionych pod skórą żylaków. Przez takie otworki w skórze wyciąga się nieprawidłową żyłę, a na rany zakłada się szwy chirurgiczne, specjalne plastry oraz opatrunek uciskowy.
U wielu pacjentów, w celu uzyskania jak najlepszego efektu kosmetycznego i zmniejszenia ryzyka powikłań, zakres operacji chirurgicznej ograniczamy maksymalnie. Wszystko po to, by w trybie odroczonym (do 2-3 miesięcy od zabiegu klasycznego) pozostałe, mniejsze żylaki, poddać leczeniu uzupełniającemu, przy użyciu technik małoinwazyjnych (np. skleroterapii piankowej pod kontrolą USG).

Obecnie jednak coraz częściej zabiegi klasyczne (chirurgiczne) wypierane są przez metody małoinwazyjne, przeprowadzane wewnątrznaczyniowo w znieczuleniu miejscowym (tzw. tumescencyjne znieczulenie nasiękowe) lub bez niego (klejenie żylaków metodą VenaSeal).

Pamiętać należy, iż przed przystąpieniem do zabiegu chirurgicznego i do każdej z procedur wewnątrznaczyniowego leczenia żylaków (skrócony opis metod znajduje się poniżej) w Klinice Flebologii-NASMED wymagamy podstawowych oznaczeń laboratoryjnych z krwi pobranej na czczo. Poniżej na obrazie znajduje się ich pełen spis.

Wśród małoinwazyjnych metod leczenia żylaków kończyn dolnych wyróżniamy:

1. Wewnątrznaczyniowe metody termiczne polegające na ablacji poszerzonych żył energią światła laserowego (EVLA), fal radiowych (EVRF) lub przy użyciu przegrzanej pary wodnej (SVS). W przypadku tych technik wykorzystywane są cienkie włókna (światłowód lub elektroda) oraz cewniki wprowadzane pod kontrolą USG do wnętrza zmienionej żyły. Po podłączeniu do odpowiedniego źródła energii dochodzi do termicznego uszkodzenia żylaka. Skuteczność takiego sposobu leczenia uzależniona jest m.in. od średnicy zamykanej żyły, dlatego przy większych żylakach należy liczyć się z możliwością rekanalizacji i nawrotu żylaków.

2. Wspomnianą już wewnątrznaczyniową obliterację żył kończyn dolnych przy użyciu kleju metodą VenaSeal. Jest to najnowsza metoda leczenia żylaków na świecie stosowana w Klinice Flebologii-NASMED. W przypadku tej nietermicznej metody doprowadzamy do zamknięcia niewydolnej żyły przy użyciu specjalnego preparatu o konsystencji kleju. Sam zabieg wykonywany jest na drodze wewnątrznaczyniowej przy użyciu cienkiego cewnika wprowadzanego do zmienionej żyły przez 2 mm otworek w skórze (zwykle na podudziu). Dotychczasowe obserwacje Pacjentów leczonych przy pomocy tej metody są bardzo obiecujące, odsetek zamkniętych żylaków (nawet tych o śr. powyżej 10-12 mm) sięga 95%. Zapraszamy do zapoznania się z zaletami tej metody na stronie Kliniki Flebologii-NASMED: VENASEAL.
3. Skleroterapię piankową wykonywaną pod kontrolą USG (w skrócie tzw. echoskleroterapia). Jest to jedna z najbardziej uniwersalnych metod małoinwazyjnego leczenia żylaków. W tym przypadku do zamknięcia leczonej żyły dochodzi przy pomocy kilku wstrzyknięć lub na drodze wewnątrznaczyniowej przez cewnik. Podawanie środka obliterującego w postaci piany do żylaków schowanych głęboko pod skórą powinno się zawsze przeprowadzać pod kontrolą aparatury USG.

W przypadku większych żylaków metoda ta, w szczególności przeprowadzana sposobem klasycznym (a więc poprzez wielomiejscowe wkłucia igieł), wykazuje dość wysoki odsetek rekanalizacji w obserwacji kilkuletniej (odsetek otwierających się żył dochodzi nawet do 30-35%). Nawracanie patologicznego napływu krwi do niewydolnego, udrożniającego się pnia żylnego, wymaga ponownego dostrzyknięcia lub zastosowania innej metody w zależności od wskazań. Stąd tak ważne u Pacjentów poddanych zabiegom skleroterapii są systematyczne kontrole USG.

Każdy z lekarzy zespołu Kliniki Flebologii-NASMED w czasie wizyty kwalifikującej pomoże Państwu wybrać najodpowiedniejszą metodę terapeutyczną.

Naszym wspólnym celem jest uzyskanie efektu leczenia, który będzie satysfakcjonujący zarówno dla naszych Pacjentów, jak i dla nas samych.

flebologia_icon sprawdź również
zabiegi małoinwazyjne