Torbiel włosowa są to „kanały” w tkance podskórnej nad kością krzyżową i guziczną mające ujścia na skórze. Objawami są dolegliwości bólowe, sączenie wydzieliny z ujść torbieli, a także – w ostrej fazie – powstanie ropnia, który wymaga doraźnego nacięcia.
Istnieje wiele metod leczenia torbieli włosowej, z których żadna nie jest idealna. Wiele z nich wiąże się z długim gojeniem rany oraz dość wysokim odsetkiem nawrotów (ok. 10% dla prostego wycięcia).
Wycięcie torbieli włosowej z tzw. płatem Limberga umożliwia szerokie wycięcie torbieli w zakresie zdrowych tkanek, co znacznie zmniejsza ryzyko nawrotu (poniżej 1%). Powstały ubytek skóry i tkanki podskórnej wypełnia się uszypułowanym płatem skórno-podskórno-powięziowym. Zabieg trwa zwykle około 50 minut. W ranie na ok. 24 godziny pozostawia się dren. Rana zamknięta jest pierwotnie i bez napięcia, co skraca okres gojenia do 2-3 tygodni. Blizna pooperacyjna jest większa, ale ostateczny efekt kosmetyczny jest dobry. Przed operacją wskazana jest depilacja okolicy torbieli.
Metoda najlepiej sprawdza się w leczeniu dużych i średnich torbieli (także nawrotowych). Ostateczna decyzja o rodzaju zabiegu musi być podjęta w trakcie konsultacji lekarskiej.