Odczuwasz uporczywy ból i obrzęk nogi po długiej podróży albo po męczącym dniu spędzonym w pracy?
Nie stwierdzasz wyraźnej poprawy po kilkuminutowym leżeniu z uniesioną nogą, a po przejściu kilkudziesięciu metrów odczuwasz rozpierający ból w łydce?
Po ciąży wystąpiła u Ciebie zakrzepica biodrowo-udowa?
Czy współcześnie istnieje możliwość leczenia najcięższych form zakrzepicy zlokalizowanych w segmencie biodrowo-udowym?

! OSTRA ZAKRZEPICA ŻYLNA UKŁADU GŁĘBOKIEGO KOŃCZYN DOLNYCH DOTYKA NAWET 1-2% POPULACJI LUDZI DOROSŁYCH W SKALI ROKU !

Zakrzepica żył głębokich: co ją charakteryzuje?
O zakrzepicy żył głębokich mówimy wówczas, gdy na skutek powstania skrzeplin wewnątrz głęboko położonych naczyń żylnych (żył głębokich podudzia, żyły podkolanowej, żył udowych lub biodrowych) dochodzi do całkowitego lub częściowego zatrzymania odpływu krwi w kierunku serca. Proces formowania się skrzepliny w naczyniu żylnym cechuje się zazwyczaj dość dużą dynamiką zmian. Zdarza się, że w czasie narastania zakrzepu dochodzi do oderwania jego części. W tych przypadkach uwolniony materiał porusza się z prądem krwi osiągając często poziom krążenia płucnego. Mówimy wówczas o tzw. ostrej zatorowości płucnej, zjawisku, które zawsze należy traktować jako stan zagrożenia życia.

Najcięższą z form zakrzepicy układu głębokiego jest ta, która dotyka największych żył: udowych i biodrowych. U tych Pacjentów zarówno śmiertelność jak i konsekwencje wynikające z przebycia zakrzepicy w segmencie udowo-biodrowym (tzw. zespół pozakrzepowy lub częstość owrzodzeń żylnych goleni), są najsilniej wyrażone.

Zespół pozakrzepowy to grupa objawów, które w różnym stopniu nasilenia mogą pojawić się po przebytej zakrzepicy układu głębokiego. U Pacjentów po zakrzepicy biodrowo-udowej, pomimo prawidłowo wdrożonego leczenia farmakologicznego, zarówno częstość, jak i stopień nasilenia zespołu pozakrzepowego odznaczają się najwyższymi wskaźnikami. Do typowych objawów zgłaszanych przez Pacjentów należą wówczas: uczucie ciężkości nogi, obrzęk, częste skurcze mięśni i występowanie tzw. chromania żylnego, czyli bólu (dyskomfortu), który pojawia się po dłuższym staniu czy chodzeniu, nie mija natomiast po zatrzymaniu się, tak jak to dzieje się zwykle przy niewydolności tętniczej kończyn dolnych. Często w schyłkowym stadium zespołu pozakrzepowego widoczne są zmiany troficzne na skórze oraz trudno gojące się owrzodzenia żylne goleni.

Zakrzepica żył głębokich: jakie objawy powinny Cię szczególnie zaniepokoić?
Najniebezpieczniejsze postacie zakrzepicy żył głębokich, to te zamykające w całości światło naczynia, przebiegają zwykle z wyraźnymi objawami klinicznymi. Nasilenie objawów zazwyczaj jest największe w momencie zajęcia segmentu udowo-biodrowego i dotyczą całej kończyny dolnej.

Typowe objawy miejscowe ostrej postaci zakrzepicy żylnej układu głębokiego to:
– jednostronny obrzęk nogi (najczęstszy objaw, dotyczy 80-90% przypadków)
– stała, tępa bolesność nogi (wywoływana wyraźnie poprzez ucisk)
– sine zabarwienie nogi z towarzyszącym obrzękiem (okolica grzbietu stopu, kostek, podudzia, ew. całej kończyny przy najcięższych postaciach zakrzepicy)

Objawy ogólnoustrojowe wynikają z obecności powikłania, jakim jest zatorowość płucna. Mogą występować również stany podgorączkowe (ewentualnie niewielka gorączka).

Zakrzepica żył głębokich: jak ją nowocześnie leczyć?
Skuteczność leczenia zakrzepicy żył głębokich zależy od jak najszybszego jej wykrycia i postawienia właściwego rozpoznania co do rozległości procesu. Podstawą leczenia ambulatoryjnego jest wdrożenie leków działających przeciwzakrzepowo (mają one za zadanie zatrzymać tworzącą się skrzeplinę i zminimalizować ryzyko nawrotu zakrzepicy). Ponadto bardzo istotne jest dobranie odpowiedniego rodzaju kompresji, czyli tzw. wyrobów uciskowych.
Rola kompresjoterapii w leczeniu zakrzepic żył głębokich jest bardzo istotna. Według najnowszych szacunków Pacjenci z zakrzepicą żył głębokich, którzy nie stosują w ogóle wyrobów kompresyjnych rozwijają objawy zespołu pozakrzepowego bardzo często (powyżej 50%).

<film>

Prezentacja filmowa z zabiegu implementacji stentu żylnego (leczenie zakrzepicy obturacyjnej segmentu biodrowo-udowego). Autor: Optimed

Ostatnie lata to rozwój nowych technologii wewnątrznaczyniowych, które umożliwiają leczenie ostrych, podostrych i przewlekłych form zakrzepic żył głębokich. W przypadkach, gdy doszło do zakrzepicy w układzie głębokim na poziomie segmentu biodrowo-udowego i dochodzi do istotnego upośledzenia odpływu krwi żylnej z nogi, stosujemy samorozprężalne stenty dedykowane do naczyń żylnych. Znajdują one zastosowanie w przywracaniu drożności żył głębokich w odcinku biodrowo-udowym, zarówno w kilka tygodni-miesięcy od wystąpienia incydentu zakrzepowego, jak i w stadium ostrym, jako leczenie komplementarne z trombektomią chemiczno-mechaniczną niszczącą skrzeplinę.

Wskazania do zabiegu stentowania żył segmentu biodrowo-udowego to:
– przebyta zakrzepica żył głębokich w odcinku biodrowo-udowym
– nawrotowa zakrzepica biodrowo-udowa
– jawny klinicznie zespół pozakrzepowy
– zespoły uciskowe miednicy jawne klinicznie (np. zespół May-Thurnera)
– zakrzepice biodrowo-udowe wtórne do ucisku z zewnątrz (np. w przebiegu choroby nowotworowej)

Kwalifikacja do zabiegu stentowania żył obejmuje wykonanie badania USG-Doppler żył kończyn dolnych, żył miednicy małej oraz jamy brzusznej (z oceną żył biodrowych i żyły głównej dolnej). Procedura kwalifikacyjna poszerzana jest także o ocenę naczyń żylnych w wielowarstwowej tomografii komputerowej lub w rezonansie magnetycznym (MRV). W najtrudniejszych przypadkach w warunkach szpitalnych wykonywane są również flebografia diagnostyczna i ultrasonografia wewnątrznaczyniowa (IVUS). Zaletą tej ostatniej metody jest precyzyjna ocena naczyń żylnych od wewnątrz przy użyciu nieszkodliwej ultrasonografii.

Przytrafił Ci się kolejny epizod zakrzepicy żył głębokich?

Zakrzepica żylna wystąpiła u Ciebie w młodym wieku bez uchwytnej przyczyny?
A może podobne przypadki występowały wśród Twoich najbliższych?

Proszę koniecznie poinformować o tym lekarza w czasie wizyty. Być może Państwa problemy mają podłoże dziedziczne!

W Klinice Flebologii-NASMED, poza trombofilia-baner-nasmed-zakrzepicadiagnostyką obrazową zakrzepicy żylnej, jej leczeniem zachowawczym i kwalifikacją do leczenia małoinwazyjnego przy pomocy stentów żylnych, oferujemy Państwu również wysokospecjalistyczne testy laboratoryjne, pozwalające wykryć najczęstsze genetyczne przyczyny nadkrzepliwości, czyli inaczej trombofilii. Testy diagnostyczne wykonywane są po pobraniu małej objętości krwi (około 1 ml). Jeśli wynik badania potwierdzi skłonność genetyczną, warto pomyśleć o wykonaniu podobnego panelu badań wśród członków rodziny. Rodzaje oznaczeń (panel podstawowy i rozszerzony) oraz ich koszt znajdziecie Państwo pod zakładką CENNIK.

W jakim celu stosujemy testy genetyczne oceniające ryzyko wystąpienia trombofilii?
– by wyjaśnić przyczynę wystąpienia zakrzepicy i umożliwić skuteczny dobór terapii
– by poprzez zwiększenie świadomości posiadania większego ryzyka, chronić przed zakrzepicą żylną osoby spokrewnione
– by zidentyfikować ewentualne czynniki wrodzone, których modyfikacja jest możliwa
– by określić ryzyko wystąpienia zakrzepicy w czasie ciąży i połogu
– by oszacować ryzyko stosowania preparatów hormonalnych (doustnych środków antykoncepcyjnych czy hormonalnej terapii zastępczej), które same w sobie istotnie zwiększają ryzyko wystąpienia zakrzepicy

flebologia_icon sprawdź również
owrzodzenia żylne podudzi