Badania ultrasonograficzne, w których wykorzystujemy efekt Dopplera, służą do oceny przepływów i morfologii układu naczyniowego w naszym organizmie. Można śmiało powiedzieć, że techniki dopplerowskie na przestrzeni ostatnich kilku lat zrewolucjonizowały podejście do leczenia chorób naczyniowych, a w szczególności chorób układu żylnego. Trudno obecnie wyobrazić sobie współczesną flebologię bez ultrasonografii dopplerowskiej. Stosując sondy liniowe o wysokiej rozdzielczości, a także te, dzięki którym jesteśmy w stanie dotrzeć do głębszych stref naszego ciała, możemy zobrazować niemalże wszystko. Dodatkowe zalety ultrasonografii to obrazowanie w czasie rzeczywistym, bez użycia jodowych środków kontrastowych oraz brak skutków ubocznych ze strony stosowanych fal ultradźwiękowych.

Współczesną ultrasonografię wykorzystuje się w tej chwili rutynowo w przypadku wszystkich najnowocześniejszych metod leczenia niewydolności żylnej, zarówno tych małoinwazyjnych, jak i klasycznych – chirurgicznych.

Co więcej coraz popularniejsza metoda wielopunktowego znieczulenia miejscowego (tzw. tumescencyjne znieczulenie nasiękowe), powszechnie wykorzystywanego we współczesnej flebologii, również powinna być przeprowadzana pod kontrolą sondy ultrasonograficznej.

doppler-na-strone1-e1406743949242

W Przychodni NASMED oferujemy Państwu pełen zakres badań USG, a w szczególności badania z zakresu obrazowania dopplerowskiego, zarówno w zakresie układu żylnego, jak i tętniczego. Część badań wymaga specjalnego przygotowania ze strony Pacjenta. Dlatego też w zakładce CENNIK BADAŃ USG zostały one specjalnie wyszczególnione poprzez dodanie czarnej gwiazdki (*) przy nazwie badania. Poniżej zamieszczone zostały instrukcje, z którymi warto się przed tego typu badaniami zapoznać.

Jeśli lekarz kierujący na badanie USG nie zleci inaczej, to rutynowo:
– jedną dobę przed planowanym badaniem zaleca się dietę lekkostrawną, połączoną z przyjmowaniem leku o nazwie Espumisan (najlepiej 3 razy dziennie po 3-4 kapsułki); lek podawany jest w celu opróżnienia jelit z zalegających gazów
– do 6 godzin przed zaplanowanym badaniem USG dopuszczalne jest wypicie niewielkiej ilości wody niegazowanej (w dniu badania nie należy pić kawy i herbaty), nie należy przyjmować pokarmów stałych i co ważne należy ograniczyć palenie tytoniu
– osoby z wyraźną tendencją do zaparć powinny ograniczać jedzenie nawet do dwóch dób przed badaniem
– u Pacjentów, u których wskazana jest wiarygodna ocena narządów miednicy małej, a w szczególności tych skierowanych na badanie USG układu moczowego czy prostaty, niezbędne jest należyte wypełnienie pęcherza moczowego; w tym celu 2 godziny przed badaniem należy wypić jak największą ilość niegazowanej wody mineralnej (najlepiej dużą butelkę 1-1,5 litrową) i do czasu badania starać się nie oddawać moczu.

Uwaga ogólna (dotyczy wszystkich badań obrazowych): w dniu badania należy dostarczyć wyniki poprzednie z wcześniejszych wizyt w gabinecie USG. Jeśli posiadają Państwo inną, ważną dla planowanego badania dokumentację medyczną (także obrazową), również należy ją dostarczyć przed badaniem.

Pełny zakres badań USG, w tym USG-Doppler, wykonywanych w Przychodni NASMED, znajdziecie Państwo pod zakładką CENNIK BADAŃ USG. Informacje odnośnie konsultacji radiologicznych obejmujących dodatkowe modalności obrazowania (RTG, TK, MR) znajdziecie Państwo w dziale RADIOLOGIA.

flebologia_icon sprawdź również
diagnostyka ultrasonograficzna