Proktologia jest dziedziną medycyny zajmującą się chorobami końcowego odcinka przewodu pokarmowego, tj. odbytnicy wraz z kanałem odbytu i jego końcowym otworem, czyli odbytem. W zakres szerszego pojęcia, tzw. koloproktologii, wchodzi również jelito grube.
Do najczęściej występujących schorzeń leczonych przez lekarza proktologa należą: – choroby odbytu (np. ropień odbytu, szczelina odbytu) – choroby kanału odbytu (np. choroba hemoroidalna) – choroby odbytnicy (np. polipy, guzy, stany zapalne)
W ramach przychodni NASMED oferujemy Państwu profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Wykonywane przez nas badania USG przezobytnicze, anoskopia, rektoskopia oraz endoskopia przewodu pokarmowego na aparacie Evis Exera II, pozwalają na pełną diagnostykę problemów proktologicznych.
Kolonoskopie w razie konieczności wykonywane są z pobraniem materiału biologicznego (w przypadku małych zmian jest to tzw. polipektomia), dzięki temu jesteśmy w stanie wykryć nowotwory jelita grubego na wczesnych etapach zaawansowania choroby. Na co dzień do lekarza proktologa bardzo często trafiają pacjenci z dolegliwościami typowymi dla choroby hemoroidalnej (obecność dokuczliwych guzków krwawniczych). Dotyczy to szczególnie pacjentów z przewlekłymi zaparciami, dużo przebywających w pozycji siedzącej, a w szczególności kobiet po wielu porodach.
W przychodni NASMED oferujemy Państwu szeroką diagnostykę i najnowocześniejsze metody leczenia. Dotyczy to także wielu dokuczliwych chorób proktologicznych, jak np: choroba hemoroidalna.
Choroba hemoroidalna (ang. hemorrhoidal disease) jest najczęściej występującym schorzeniem proktologicznym. Częstość występowania tej choroby zwiększa się wraz z wiekiem . Schorzenie to dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Spora część pacjentów nie zgłasza się do lekarzy (proktologów), ponieważ uważa schorzenia okolicy odbytu za bardzo wstydliwe. Dopiero duży dyskomfort i ból zmuszają pacjentów do zasięgnięcia porady lekarskiej i rozpoczęcia leczenia. Najczęściej zgłaszane objawy to: pieczenie, krwawienie, bóle, swędzenie, dyskomfort, wypadanie guzków hemoroidalnych. Objawy te nie są jednoznaczne dla choroby hemoroidalnej, mogą wskazywać również na inne schorzenia np. szczelinę odbytu, zakrzepicę splotu przyodbytniczego, przetokę odbytu a nawet guz nowotworowy odbytnicy – dlatego przed rozpoczęciem leczenia choroby hemoroidalnej koniecznie jest wykonanie badania endoskopowego dolnego odcinka przewodu pokarmowego.
Leczenie Przed rozpoczęciem leczenia, lekarz powinien zawsze zbadać pacjenta „per rectum” oraz przeprowadzić odpowiednią diagnostykę (rektoskopia, sigmoidoskopia, kolonoskopia). W zależności od dolegliwości oraz badan klinicznych i wyników badań diagnostycznych, leczenie może być objawowe lub chirurgiczne.
Leczenie objawowe Zalecana jest dieta bogatoresztkowa z większa ilością owoców i warzyw, unikanie alkoholu i ostrych potraw. Wskazane jest regulowanie rytmu wypróżnień oraz dbanie o higienę osobistą okolicy odbytu sprawdzonymi środkami do higieny intymnej, jak również stosowanie leków poprawiających tonus żylny.
Choroba hemoroidalna – I i II stopień choroby hemoroidalnej zazwyczaj jest leczony objawowo (nieoperacyjnie) – III i IV stopień wymaga często leczenia chirurgicznego
Zabiegi małoinwazyjne – metoda Barrona (tzw. „gumowe podwiązki”) Metoda ta jest często wykorzystywana przez chirurgów proktologów podczas leczenia hemoroidów II i III stopnia. Polega na założeniu u podstaw guzka hemoroidalnego ciasnego pierścienia gumowego za pomocą specjalnego Ligatora. – Hemoron jest małoinwazyjną metodą leczenia hemoroidów, stosowaną w zależności od stopnia zaawansowania choroby oraz tolerancji pacjenta na natężenie prądu. Aparat HEMORON® jest wysoko wyspecjalizowanym sprzętem diatermicznym jednobiegunowym, który nie powoduje zwęglenia tkanek. To urządzenie pozwala na takie zogniskowanie energii prądu, że wzrost temperatury tkanek ma miejsce nie w miejscu przyłożenia elektrody do śluzówki, ale w głębi, tam gdzie przebiegają naczynia zasilające guzek krwawniczy. Cały zabieg trwa do 30 min.
Aparat HEMORON® ma własny akumulator i podczas zabiegu nie jest połączony z siecią energetyczną. Aparat pracuje pod napięciem 12V z natężeniem prądu regulowanym od 2mA do 20mA.
DGHL to metoda polegająca na zamykaniu tętnic doprowadzających krew do hemoroidów przez podkłucie po ich zlokalizowaniu za pomocą proktoskopu z ultradźwiekowym detektorem przepływu. Metoda jest skuteczna i nowoczesna.
Klasyczna operacja (Milligan-Morgan) to najczęściej stosowana metoda leczenia polegająca na wycięciu chorobowo zmienionych guzków krwawniczych, podkłuciu szypuły naczyniowej z pozostawieniem miejsc do wygojenia po ich usunięciu.
Proktolodzy
sprawdź również
zabiegi proktologiczne