Czy stan nogi po leczeniu żylaków metodą „strippingu” przed laty można uznać za satysfakcjonujący?
Czy niepowodzenie po jednym zabiegu chirurgicznym zawsze musi kończyć się kolejną operacją?
Czy moje 15-letnie żylaki nadają się do usuwania małoinwazyjnego?
Czy barwne i rozległe pająki na nodze znikną po usunięciu krętych „gałęzi” żylnych na udzie?

Każdy z Pacjentów przed lub po zabiegu nie raz zadawał sobie takie pytania. W Klinice Flebologii-NASMED postaramy się na nie wyczerpująco odpowiedzieć i znaleźć najlepsze rozwiązanie Państwa problemów.

Zastosowanie zabiegów łączonych, czyli inaczej hybrydowych, w leczeniu niewydolności żylnej zyskuje coraz większe uznanie. Specjalne podejście lecznicze wynika w głównej mierze ze złożoności przyczyn niewydolności żylnej i nierzadko niedostatecznych efektów po zastosowaniu jednej metody leczenia. Obecnie możemy sobie pozwolić na wykorzystanie kilku metod, w szczególności małoinwazyjnych, dostosowując ich wybór do potrzeb konkretnego Pacjenta. Dawniej jedyną alternatywą było leczenie operacyjne, które w razie niepowodzenia kończyło się kolejną operacją (tzw. reoperacją). Współcześnie coraz częściej zabiegami z wyboru w leczeniu żylaków kończyn dolnych stają się metody małoinwazyjne, niechirurgiczne. Szacuje się, że w krajach wysoko rozwiniętych ten trend sięga nawet 70-80% wykonywanych zabiegów.

Bywa tak, że prognozowane efekty leczenia wynikające z zastosowania jednej metody terapeutycznej są gorsze, niż dwóch metod na raz, wówczas od razu wybieramy postępowanie hybrydowe jednoczasowe (np. laseroterapię i skleroterapię jednocześnie). Czasami korzystniejszym sposobem postępowania jest odczekanie 2-3 miesięcy od momentu wykonania pierwszego zabiegu. Decyzję o ewentualnym wdrożeniu kolejnej metody leczenia podejmujemy zawsze po zbadaniu Pacjenta. W razie konieczności stosujemy kolejną (inną) metodę. W takiej sytuacji mamy do czynienia z trybem odroczonym (np. połączenie zamykania żylaków metodą VenaSeal z następczą skleroterapią pianą wykonaną w odstępie 3-miesięcznym).

Wybór konkretnej metody leczenia zależy od wyjściowego stanu żył Pacjenta, jego obciążeń internistycznych i od wyników kontroli pozabiegowej (wczesnej i późnej). W przypadku osób z przewlekłą niewydolnością żylną ogromnie ważne, wręcz kluczowe, jest właściwe wykonanie badania USG-Doppler żył kończyn dolnych. W Klinice Flebologii-NASMED często dla pogłębienia diagnozy albo jej weryfikacji zlecamy lub wykonujemy inne badania obrazowe układu żylnego (np. agnio-TK miednicy i jamy brzusznej). Wszystko to pozwala nam dobrać właściwą dla Państwa metodę leczenia.

flebologia_icon sprawdź również
układ żylny w ciąży