W Przychodni NASMED wykonujemy szeroki zakres badań USG, w tym m.in.:

 

 

– USG jamy brzusznej
– USG gruczołu krokowego (prostaty)
– USG tarczycy
– USG piersi
– USG kolana
– USG bioderek
– USG doppler tętnic i żył kończyn dolnych
– USG doppler tętnic domózgowych (szyjnych i kręgowych)
– USG doppler tętnic i żył kończyn górnych
– USG doppler jamy brzusznej (aorta i jej główne odgałęzienia)
– USG doppler naczyń wątroby
– USG doppler tętnic nerkowych
– USG stawów kolanowych
– USG stawów barkowych
– USG stawów biodrowych u niemowląt
– USG grupy węzłów chłonnych

 

Ultrasonografia (USG) jest metodą obrazowania narządów wewnętrznych za pomocą dźwięków o wysokiej częstotliwości (tzw. ultradźwięków). Podczas badania nie wykorzystuje się szkodliwego dla tkanek ludzkich promieniowania jonizującego (np. rentgenowskiego). Dzięki otrzymywaniu obrazów w czasie rzeczywistym możliwa jest nie tylko ocena struktury narządów, ale również ich czynności i ruchu. Badanie dopplerowskie jest specjalną techniką ultrasonograficzną umożliwiającą ocenę przepływu krwi w naczyniach. Wykonywane jest przy użyciu tej samej głowicy, co tradycyjne badanie ultrasonograficzne. Więcej o ofercie badań dopplerowskich znajduje się pod zakładką „BADANIA USG-DOPPLER”. Badanie ultrasonograficzne w większości przypadków jest całkowicie bezbolesne.

 

Podstawowe zasady odnośnie przygotowania się do badania ultrasonograficznego

– nie należy spożywać pokarmów przez co najmniej 6-8 godzin przed badaniem (rano Pacjent powinien zgłosić się na czczo!)
– w dniu badania dozwolone jest picie wody niegazowanej w niewielkich ilościach (chyba że specyfika badania wymaga inaczej)
– na dzień przed badaniem nie należy spożywać pokarmów ciężkostrawnych i wzdymających
– na dwa dni przed badaniem zaleca się spożywanie leku o nazwie Espumisan lub Esputicon 3 razy dziennie po 2 tabletki po posiłkach (minimalizuje się w ten sposób ryzyko wzdęć)
– u osób z wybitnie utrudnionym pasażem jelitowym (trudności w wypróżnianiu) zalecane jest wcześniejsze przeczyszczenie jelit (środkiem przeczyszczającym)

Badanie ultrasonograficzne układu moczowego, prostaty (metodą przezbrzuszną), narządów rodnych, będzie możliwe do wykonania tylko wtedy, kiedy pęcherz moczowy będzie pełny. Na dwie godziny przed badaniem należy spożyć łącznie 1-1.5 litra płynów i aż do czasu badania wstrzymać się z oddawaniem moczu.

flebologia_icon sprawdź również
gastroenterologia