Jakie zmiany naczyniowe można leczyć za pomocą skleroterapii kompresyjnej?

Skleroterapia kompresyjna to nieoperacyjna metoda leczenia objawów niewydolności żylnej kończyn dolnych oraz miednicy mniejszej takich jak: żylaki pniowe, żylaki siatkowate, „pajączki” naczyniowe, teleangiektazje. Skleroterapia kompresyjna jest także uznaną i efektywną metodą uzupełniającą podczas wykonywania zabiegów wewnątrznaczyniowych zamykania żylaków za pomocą kleju naczyniowego (VenaSeal), czy termoablacji wewnątrznaczyniowej (laser, RF). Skleroterapia jest metodą z wyboru w leczeniu żylaków nawrotowych po klasycznych zabiegach operacyjnych. Dzięki zabiegom skleroterapii uzyskuje się również bardzo dobre wyniki leczenia malformacji naczyniowych – naczyniaków.

 

Do zmienionego żylakowato naczynia za pomocą niewielkiej igły ze strzykawką podawany jest preparat o właściwościach środka obliterującego, który drażni ścianę wewnętrzną naczynia i uaktywnia procesy zapalne, prowadząc w konsekwencji do zwłóknienia i trwałego zarośnięcia żyły. Zmiany naczyniowe poddawane zabiegom przestają być widoczne, a prawidłowe krążenie krwi odbywa się poprzez głębiej położone, zdrowe naczynia żylne.

4

Zabieg skleroterapii kompresyjnej składa się z kilku lub kilkunastu wstrzyknięć preparatu obliterującego do zmienionych naczyń żylnych, a następnie założenia uciskowej pończochy (zastosowaniu kompresji). Zabieg jest praktycznie bezbolesny, wykonywany jest najcieńszymi dostępnymi igłami (30G). Trwa około 20-30minut. Kolejne ostrzyknięcia mogą być wykonane najwcześniej po 7 dniach, jak również w odstępach nawet rocznych i dłuższych, aż do momentu uzyskania zadawalających i akceptowalnych efektów terapeutycznych i kosmetycznych przez Pacjenta.

Pomiędzy sesjami wskazane jest stosowanie wyrobów o stopniowanym ucisku tzw. wyrobów przeciwżylakowych. Klinika Flebologii Nasmed współpracuje w tym zakresie z firmami Sigrvaris oraz Medi Polska. Nasz personel profesjonalnie dobiera wyroby uciskowe „na miarę”, co jest poprzedzone pobraniem dokładnych pomiarów kończyn dolnych.

Jaki jest czas gojenia po zabiegu skleroterapii?

Czas gojenia zależy od średnicy żyły, stopnia zaawansowania żylaków oraz indywidualnych cech organizmu i wynosi: w przypadku pajączków – około 8-12 tygodni, w przypadku żył o dużym przekroju – od około 4 do 6 miesięcy.

Jakie rodzaje skleroterapii stosowane są w Klinice Flebologii Nasmed?

W Klinice Flebologii Nasmed w zależności od żylaków poddawanych zabiegowi stosowane są następujące rodzaje skleroterapii:
– skleroterapia płynowa głównie w ostrzykiwaniu najmniejszych poszerzonych żyłek „pajączków” (teleangiektazji i venulektazji) oraz żylaków w miejscach wrażliwych takich, jak okolice kostek, stóp oraz okolicy przyśrodkowej kolana,
– skleroterapia piankowa, która ma szerokie zastosowanie w leczeniu żylaków siatkowatych, venulektazji oraz niewydolnych gałęzi głównych pni żylnych układu powierzchownego,
– zastosowanie skleroterapii piankowej w połączeniu z wykonaniem tumescencji, mającej na celu zmniejszenie średnicy żyły, daje możliwość zamykania szerokich i niewydolnych żył odpiszczelowych i odstrzałkowych,- skleroterapia mechaniczna ( ClariVein, Flebogrif), polegająca na jednoczasowym mechanicznym drażnieniu ściany naczynia i podawaniu leku obliterującego. Zabieg daje bardzo dobre wyniki leczenia niewydolności żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej.

W Klinice Flebologii Nasmed zabiegi skleroterapii kompresyjnej wykonywane są pod kontrolą wzroku, ultrasonografii oraz z zastosowaniem najnowszej generacji podświetlaczy naczyniowych, wiodącej na polskim rynku firmy Bechtold.

Jak przygotować się do zabiegu skleroterapii?

Każdy Pacjent przed zabiegiem skleroterapii powinien odbyć wizytę u lekarza flebologa, który kwalifikuje Pacjenta do najlepszej dla Niego metody leczenia na podstawie przeprowadzonego wywiadu, badania klinicznego oraz wykonuje USG Doppler z kolorowym obrazowaniem układu żylnego głębokiego i powierzchownego.
Zabieg skleroterapii kompresyjnej nie wymaga szczególnego przygotowania. Pacjent przed zabiegiem powinien się wykąpać, nie golić nóg w dniu zabiegu, ani nie stosować balsamów (kremów) do ciała.

Jakie są zalecenia po wykonanym zabiegu skleroterapii?

– bezpośrednio po zabiegu należy spacerować ok. 15-30 min; nie wolno w tym czasie siedzieć lub stać.
– zastosowana pończocha uciskowa nie może być zdejmowana na noc pierwszego dnia po zabiegu.
– kompresja pozabiegowa, uwzględniając wielkości i rozległości ostrzykiwanych naczyń powinna być stosowana przez 2-4 tygodnie w ciągu dnia zgodnie z zaleceniami lekarza wykonującego zabieg. Zastosowany wyrób uciskowy nie przeszkadza w wykonywaniu czynności dnia codziennego, natomiast istotnie zmniejszenia dolegliwości bólowe i przyspiesza gojenie.
– pacjent powinien utrzymywać czynny tryb życia, nie wymaga zwolnienia lekarskiego.
– należy unikać dłuższego stania lub siedzenia.
– pierwszych 2 dniach po zabiegu, w przypadku pojawienia się bólu w okolicy poddanej zabiegowi, poleca się przyjmowanie łagodnie działający leków przeciwbólowych (np. Paracetamol, APAP, Ibuprom).
– nie wolno zażywać kąpieli słonecznych, ponieważ zwiększają ryzyko długotrwałego utrzymywania się przebarwień.
– nie wolno korzystać z sauny, ani z gorących kąpieli w wannie, ponieważ sprzyja to powstawaniu drobnych czerwonych poszerzeń żylnych.

Skleroterapia jest uznaną na Świecie, bezpieczną i skuteczną metodą leczenia objawów przewlekłej niewydolności żylnej, wymagającą ścisłej współpracy Pacjenta i Lekarza.

flebologia_icon sprawdź również
owrzodzenia żylne podudzi