Strona główna
polskienglish
TEL: 22 400 04 90
GSM: (+48) 721 000 112

Badanie EUS

 

EUS to skrót od ultrasonografii endoskopowej. Jest to metoda badania przewodu pokarmowego i struktur z nim sąsiadujących przy użyciu metod obrazowania w trybie od wewnątrz. Jest to specjalistyczne badanie łączące dwie metody - "klasyczną" endoskopię i ultrasonografię. Za pomocą jednego aparatu (endosonografu) wykonuje się zarówno badanie endoskopowe, jak i ultrasonograficzne. Osobliwość tego badania polega na tym, że w aparacie ultrasonograficznym jest zainstalowana specjalna głowica USG.

Ultradźwięki wykorzystywane w standardowym badaniu USG przez powłoki brzuszne, nie przechodzą przez powietrze, dlatego też zwykłe badanie USG w zasadzie nie nadaje się do oceny struktur rurowatych, takich jak przełyk, żołądkek czy jelita. Umożliwia nam to głowica USG znajdująca się na końcówce endoskopu, którą wkładamy do światła przewodu pokarmowego. Możemy również badać struktury sąsiednie, na przykład drogi żółciowe, węzły chłonne, naczynia.

Za pomocą tej metody rozpoznajemy również, co kryje się pod różnymi guzkami, które "uwypuklają" się do środka przewodu pokarmowego. Dotychczas takich możliwości nie było i pacjent albo był poddawany obserwacji, albo kierowany na leczenie zabiegowe.
W dzisiejszych czasach, w czasie badania EUS możemy za pomocą specjalnej igły, wykonywać również biopsje (pobrać materiał do badania pod mikroskopem), oceniać wielkość i dokładne położenie zmiany chorobowej, weryfikaując w ten sposób charakter choroby. Badanie wykonywane jest najnowocześniejszym na świecie aparatem renomowanej Japońskiej firmy Olympus. Badanie wykonuje wybitny specjalista z wieloletnim doświadczeniem doc. dr hab. Marcin Polkowski.


Osoby zainteresowane badaniem prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mail.
Centrum Medyczne NASMED
poniedziałek – piątek 8:00 – 20:00
sobota 8:00 – 16:00
Tel: +48 721 000 112
e-mail: rejestracja@nasmed.pl


Gwarantujemy najkrótsze terminy badania w Polsce !!! 


 

 


Więcej o naszej działalności

  • Aktualności Aktualności
  • Placówki współpracujące Placówki współpracujące
  • Biopsja cienkoigłowa pod kontrolą USG Biopsja cienkoigłowa pod kontrolą USG